mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
01 Ekim 2018 - Pazartesi 07:34
 
2018 DHBT HAKKINDA TÜM MERAK EDİLENLER TEK SAYFADA.
Başvurular ne zaman başlayacak? DHBT'ye nasıl çalışmalıyım? Mülakat nasıl olacak? 2014 ve 2016'da çıkmış sorular nasıldı?
EĞİTİM Haberi
2018 DHBT HAKKINDA TÜM MERAK EDİLENLER TEK SAYFADA.

2018 DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ TESTİ (DHBT) HAKKINDA MERAK EDİLEN HER ŞEY BU SAYFADA

 dhbt sınavı
 

DHBT SINAV BAŞVURULARI NE ZAMAN?

 

09.10.2018 - 17.10.2018 tarihleri arasında ÖSYM tarafından başvurular alınacaktır. Sınav kriterleri açıklanır açıklanmaz web sitemizden ulaşabilirsiniz.


Dhbt Sınavına Kimler Katılmaktadırlar?

 • DHBT-1 ve DHBT-2 sınavına  (ortaöğretim) İHL mezunları ve son sınıf öğrencileri, önlisans mezunları ve son sınıf öğrencileri, lisans mezunları ve son sınıf öğrencileri katılmaktadırlar.
 • Adaylar, KPSS’ye katıldıkları öğrenim düzeyinde DHBT’ye katılmak zorundadır. Lisans düzeyinde DHBT’ye katılacak adayların KPSS Lisans Sınavına başvuru yapmaları ve sınavın GENEL YETENEK-GENEL KÜLTÜR oturumuna katılmaları zorunludur.

 

Dhbt Sınavı kaç yılda bir yapılmaktadır?

 • DHBT sınavı, iki yılda bir kez yapılmaktadır. (DHBT sınavı en son 4 Aralık 2016 tarihinde yapılmıştır)

 

Dhbt Sınavı Ne Zamandan Beri Yapılmaktadır?

 • Dhbt sınavı ÖSYM tarafından ilk defa 2014 yılında yapılmıştır. Ondan önce YETERLİK sınavı adı altında yapılmaktaydı.

Dhbt Sınavına Katılmak Zorunlu mu?

İmam-Hatip Lİsesi, Ön lİsans, Linsans mezunlarından; Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım ve Kur'an Kursu Öğreticiliği görevlerine ilk defa atanabilmek için DHBT sınavlarına katılmak zorunludur.


Dhbt-1 ve DHBT-2 Sınavının İkisine de Girmek Zorundamıyım?

(DHBT-1) temel din bilgisi sorularını (20 soru) bütün adaylar ortak çözecektir. DHBT-2 sınavında ise  (ortaöğretim) İHL mezunları, önlisans ve lisans mezunları kendi düzeylerine göre (20 soru) ile karşılaşacaklardır. Neticede her iki sınavın sorularını yapmak mecburdur.

 

Dhbt Sınavında Kaç Soru Sorulmaktadır?

 

 • DHBT-1 ve DHBT-2 sınavlarında 20’şer soru olmak üzere toplam 40 tane (5 şıklı) test sorusu sorulmaktadır. 40 soruya toplam 60 dakika süre tanınmaktadır.
 • DHBT’nin ilk bölümü (DHBT-1) temel din bilgisi sorularından oluşacaktır ve tüm öğrenim düzeyleri için ortak olacaktır. İlk (20) soru bütün adaylara aynı kaynaktan sorulacaktır.


DHBT KONULARI NELERDİR?

DHBT-1 Konu başlıkları şunlardır:

a) İslam İnanç Esasları

b) İslam İbadet Esasları

c) Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi)

d) Siyer

e) İslam Ahlakı

* DHBT’nin ikinci bölümünde (DHBT-2) İkinci 20 soru  adayların öğrenim düzeyine göre farklılık gösterecektir. Bu sorular, lisans düzeyinde sınava katılacaklar için İlahiyat Fakültesi müfredatını, ön lisans düzeyinde sınava katılacaklar için İlahiyat ön lisans programı müfredatını, ortaöğretim düzeyinde sınava katılacaklar için İmam Hatip Okulları müfredatını içeren sorulardan oluşacaktır.
 

DHBT-2 Konu başlıkları şunlardır:

a) Tefsir

b) Fıkıh

c) Hadis

d) Akaid & Kelam

e) İslam Tarihi

f) Dinler ve Mezhepler Tarihi

g) Dini Hitabet

 

DHBT SINAV TARİHİ:

2018 DHBT sınavı, 09.12.2018 tarihinde yapılacaktır.

 

SONUÇLARIN AÇIKLANMA TARİHİ:

Sonuçlar 01.01.2019 tarihinde açıklanacaktır.
Sınav sonuçlarının değerlendirilmesi sırasında doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır. Sınav sonuçları her öğrenim düzeyi için (ortaöğretim, ön lisans, lisans) ayrı ayrı değerlendirilecektir. Puanlar 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.

 

Sınav Sonuçlarının Değerlendirilmesi

Adaylar testteki soruların cevaplarını optik okumaya elverişli cevap kâğıtlarına işaretleyecekler, cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Değerlendirme sırasında doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır. Testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle ÖSYM tarafından “geçersiz” sayıldığı takdirde bu soru, ilgili testte en az bir işareti bulunan tüm adaylar için doğru cevaplanmış kabul edilecektir. Bu sınava katılan adayların öğrenim düzeylerine uygun ilgili yılın KPSS puanları yanında, öğrenim düzeylerine uygun KPSSP122, KPSSP123, KPSSP124 puanları da hesaplanacaktır. Adayların KPSS puanları bu kılavuzda yer alan “Değerlendirme” maddesinde belirtildiği şekilde hesaplanacaktır. Bu sınava katılacak adaylar için öğrenim düzeylerine göre hesaplanacak olan KPSSP122, KPSSP123, KPSSP124 puanları, KPSS sonuç bilgileri içinde yer almayacak, DHBT sonuç bilgileri içinde yer alacaktır. Sınav sonuçları her öğrenim düzeyi için (ortaöğretim, ön lisans, lisans) ayrı ayrı değerlendirilecektir. Puanlar 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir. Puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır. DHBT’nin yapıldığı yıl ilgili öğrenim düzeyindeki KPSS Genel Yetenek Testi, Genel Kültür Testi ile ilgili öğrenim düzeyindeki bu sınava ait testte en az bir işareti olmayan adayların KPSSP122, KPSSP123, KPSSP124 puanı hesaplanmayacaktır.

 
Adayların KPSSP122, KPSSP123, KPSSP124 puanlarının hesaplanabilmesi için DHBT’ye girdiği öğrenim düzeyi ile aynı düzeyde KPSS’ye girmiş olması ve bu düzeyde yapılan KPSS Genel Yetenek Testi ile Genel Kültür Testinde ve DHBT’de en az bir işareti olması gerekir. DHBT’ye girdiği öğrenim düzeyi ile aynı düzeyde KPSS’ye girmemiş adayların veya aynı düzeydeki KPSS Genel Yetenek Testi ile Genel Kültür Testinde en az bir işareti olmayan adayların KPSSP122, KPSSP123, KPSSP124 puanları hesaplanmayacaktır. DHBT sonuç bilgisinde adayların doğru yanlış sayıları ile ilgili öğrenim düzeyindeki KPSSP122, KPSSP123, KPSSP124 puanları yer alacaktır. 

            

 çıkmış dhbt soruları


2014 YILI DHBT SORULARI İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKLERE TIKLAYIN
 

>>2014 Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Ortaöğretim Testi ve Cevap Anahtarı

>>2014 Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Ön Lisans Testi ve Cevap Anahtarı

>>2014 Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Lisans Testi ve Cevap Anahtarı

 

2016 YILI DHBT SORULARI İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKLERE TIKLAYIN

>>2016 Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Ortaöğretim Testi ve Cevap Anahtarı

>>2016 Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Ön Lisans Testi ve Cevap Anahtarı

>>2016 Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Lisans Testi ve Cevap Anahtarı

 
 dhbt tavsiye

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA METODLARI

 • Çalıştığınız yer, fazla soğuk yada sıcak olmamalı iyi havalandırılmalı ve sessiz olmalıdır.
 • Çalışma masanız dar olmamalı, geniş olmalı ve âzım olabilecek bütün malzemelerin el altında bulunmalı
 • Çalışırken müzik dinlemek, televizyon seyretmek verimli ders çalışmanıza mâni olur. Zihniniz iki işi aynı mükemmellikte yapamaz. 
 • Yazarak ders çalışırsanız öğrendiğiniz bilgi daha kalıcı olur. 
 • 40-50  dakika ders çalıştıktan sonra mutlaka yaklaşık 10 dakika ara verin ve (uykuyu dağıtmak açısından ayağa kalkıp dolaşın)
 • Ders esnasında önemli yerlerin altını çizin ve en önemli bilgileri not edin. (Bir gün mutlaka tekrar bu bilgiler lazım olacaktır)
 • Okulda yada dershanede anlamadığınız yerleri tekrar anlatması için, hocanıza başvurmaktan çekinmeyin.
 • Ders çalışma esnasında uzun düşüncelere dalıp vakit kaybetmeyin.
 • Bol bol kitap okuyun ve okuduğunuz şeyi düşünün.
 • Zihninizi problem, bulmaca çözerek zinde tutun.
 • Sabah erken vakitler ders çalışmak için en ideal zaman dilimidir.

ARALIK 2018 DHBT SINAVI İÇİN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
 
Dhbt sınavına çalışan kıymetli kardeşlerimiz; sınav öncesinden ne kadar daha önce sınava hazırlanmışsanız bu sizler için bir kazanım olacaktır. Bizler için bir gün bile mühimdir. Bu yüzden boş geçirilecek vaktimiz olmamalıdır.
Konu Din hizmetlerinde görev almak isteyenler olunca bu daha da önem arz etmektedir. 

Günümüzde her meslek erbabı kendi kategorisinde çeşitli sınavlara tabi tutulmaktadır. Din Hizmetinde görev almak isteyen kişilerin seçiminde de DHBT sınavları çok önemlidir.
Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadîs-i şeriflerinde “Emaneti ehline veriniz” buyurması Allah’ın rızasının ve Peygamberimizin arzusunun bu yönde olduğunun göstergesidir. Yapılan iş ne olursa olsun o işte mütehassıslığı bulunan insanların işi teslim alması en güzelidir. Bu yapılan iş bir de Din hizmeti olunca daha da hassasiyet gerektiren bir meseledir.
Din hizmetlerinde görev almak isteyenlerin en büyük sermayesi ilim olduğunu hepimiz biliyoruz. Takdir edersiniz ki bir çok memuriyete ilk giriş için çalışılan kitaplardaki bilgiler çoğu kez memuriyet alanında pratikte lazım olmayabilir. Ancak Din Hizmetlerinde görev almak isteyen arkadaşlarımızın önüne getirilen bu DHBT sınav konuları hem bir Müslümana gerekli olan bilgilerdir hem de memuriyetle ilgili vazifesinde her zaman lazım olacak çok kıymetli bilgilerdir. Bu yüzden sınava severek çalışmalıyız.

Herkesin vakit müsaitliği aynı olmayabilir ancak en azından sınava 3 ay kala her gün aralıksız olmak kaydıyla sabah, öğlen ve akşam birer saat (toplam 3 saat) DHBT konularına çalışmalarını tavsiye ediyoruz.


09.12.2018 ARALIK DHBT SINAVI GÜNÜ..
 
»
 Nüfus cüzdanınız ve sınava giriş belgenizi almayı unutmayınız.

» 
Aç karna ve uykusuz sınava gitmeyiniz.

»Trafik yoğunluğu vb. sebeplerden onlarca kişi sınava yetişememektedirler. Sınav yerine en az 1 saat erken gitmeye çalışınız.

» Kodlama kağıdını baştan aşağıya bir süzüp sonra dikkatlice kodlayınız. Soruları dikkatlice acele etmeden okuyunuz, sakin bir şekilde cevap şıklarını yazarken kaydırma yapmamaya dikkat ediniz.

» Bir soruda zorlanmışsanız üzerinde fazla düşünerek vakit kaybına sebep olmayın, başka bildiğiniz soruya geçin ve sonunda vakit kalırsa tekrar yapamadığınız soruyla ilgilenin.

» Soruyu okuduktan sonra 5 tane cevap şıkları ile birden göz temasında bulunmayınız, konsantre olarak elinizle diğer şıkları kapayarak A’dan E’ye kadar teker teker şıkları okuyunuz. Doğru cevap ilk şıklarda çıksa bile kesinlikle diğer şıkları da okumadan cevabını işaretlemeyiniz.
 
» Sınavda kullanacağınız kalem, silgi, şeker, peçete, ÖSYM tarafından sağlanmaktadır.
 
» DHBT-1 ve DHBT-2 sınavlarında 20’şer soru olmak üzere toplam 40 tane (5 şıklı) test sorusu sorulmaktadır. 40 soruya toplam 60 dakika süre tanınmaktadır.
 
DHBT-1 ve DHBT-2 sınavına  adaylar, KPSS’ye katıldıkları öğrenim düzeyinde DHBT’ye katılmak zorundadır.  DHBT’den önce KPSS sınavına katılmak şarttır. İlaveten sadece DHBT-1 veya sadece DHBT-2 sorularını yapmış olmanız yeterli olmaz. Her ikisinin sorularını çözmeniz de şarttır. DHBT-1) temel din bilgisi soruları (20 soru)  bütün adaylara aynı sorulacaktır. DHBT-2’de ise öğrenim durumunuza göre (20 soru) soru farklılık arz edecektir.
 
  
MÜLAKATA GİRERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

DHBT sınavından sonra Diyanet mülakat için belirlediği tarihlerde bunun duyurusunu yapacaktır. Mülakat sınavına katılacaklar DHBT yazılı sınavından daha stresli ve heyecanlı olacaklardır. Bunun için aşağıdaki hususlara dikkat etmenizi önemle rica ederiz.

 
Sınav stresi ve ses sağlığı
 
Stressiz, heyecansız sınav yoktur, stres ve heyecanın tamamen doğal olduğunun farkında olun. Sizle sınava girecek herkes bu stresi yaşamaktadır. Ama bu stres sizi negatif yönde kesinlikle etkilememesi gerekmektedir. Stresten uzak durun stresin ses tellerini bile etkilediğini unutmayın.
Sınava girmeden birkaç gün öncesinde ses sağlığınızı ciddiye alın, çok soğuk ve sıcak yemekten kaçının. Ses tellerinizi yumuşatan içecekler için. Sınavdan 1 saat öncesinde diyafram egzersizleri yapın, nefesinizin açılmasını sağlayın.
 
Beden dili ve konuşma tarzı önemli
 
Mülakat sırasında çok az bir sürede bilgi, tecrübe ve kendine güvenli olduğunuzu göstermeniz gerekiyor. Bu durumda beden diliniz ve konuşma tarzınız çok önemli. Diksiyonunuz, mimikleriniz önem arz ediyor. Komisyondakiler sizin bazen sabrınızı da ölçmek isteyebilirler, hiç ummadığınız yerden yanıltıcı sorular karşınıza çıkabilir. Bu gibi durumlarda uyanık ve pozitif bir yaklaşım içerisinde olmanız gerekmektedir.
Komisyondaki görevlilerin sözünü kesmeyin dinleyin ve size konuşma hakkı verince konuşun. Yapmacık ifadelerden sakının. Görüşme sırasında sadece ne söylediğiniz değil, nasıl söylediğiniz önemlidir, bunu unutmamalısınız.
Sınavda olduğunuzu asla unutmayın. Kesinlikle siyaset yapmamalı, belli kişileri grupları hedef alan kelimelerden, argo kelimeler kullanmaktan sakınmalısınız.
Daha önce Fahri Kur’an Kursu öğreticiliği veya vekil imam, müezzin olarak bir yerlerde görev yapmışsanız bunlar sizin için artı bir tecrübe sayılır. Uygun ortam oluşmuşsa bunları dillendirebilirsiniz.
 
Dış görünüşünüz
 
Unutmayın dış görünümünüz size saklı bir puan getirecektir. Kıyafetiniz sade ve uygun renkler içeren giysiler olmalı. Yaz mevsimi bile olsa tişört giymekten sakının, dar kot pantolon gibi giysiler giymeyin. Ceket giyerek gitmenizi tavsiye ederiz. Kıyafetiniz buruşuk olmamalı mutlaka ve mutlaka ütülü, ayakkabılarınız boyalı olmalıdır.  Yüzünüz asık olmamalı, öz güven içerisinde vakarlı bir şekilde samimiyet içerisinde olmalısınız.
Kur’an Kursu Öğreticiliği mülakatına katılan bayanların koku kullanmamalarını da tavsiye ederiz. Cep telefonlarınızı da ayrıca KAPALI tutunuz.
Dış görünüş önemlidir amma kalpleri evirip çevirenin de Allah olduğu unutulmamalı, zahiren şekilden şekile de girmeye gerek yoktur, kendinizi kasmamalısınız. Sizi sınav yapan kişilerin de onlarca mülakata katıldığını ve sizin ruh halinizden anlayacaklarını bilin.  

Şakaya kurban gitmeyin

Komisyon görevlileri kendi aralarında veya size dahi bile şaka yapsalar şakaya müdahil olmayıp ciddiyetinizi bozmayın.

 
Olmazsa olmaz Ezberlerimiz
 
Müfredat ezberlerinizi tamamlayın. Buruc suresinden aşağısı, Buruc'dan yukarısı olarak da Yasin, Tebareke, Nebe kesinlikle olmalıdır. İlaveten Fetih, Rahman ve Hucurat sûrelerini de mutlaka ezberleyin. Bunların meallerini de çalışın. Meal de soruluyor.
Ayrıca mesleki görevimizle alakalı gerekli ezber duaların tamamını ezberleyin. Hutbe, cenaze, telkin, nikah, sünnet, asker uğurlama, hacı uğurlama, açılış merasimi, önemli günlerde uygun dualar vs. Örneğin bir nikah merasiminde dua yapacaksınız yapacağınız dua Türkçe metin bir dua olsa bile duanın başlangıcında ve sonunda hamd ve salavat ile bitirin. Alışkanlığınızı bu şekilde yapınız.
 
İlmihal soruları
 
İlmihal konularından hepsinden mesulsünüz. Soru şekilleri değişik şekilde gelebilir. Bazen bir terim sorarlar, bazen bir şeyin hükmünü sorarlar, bazen de örneğin "sehiv secdesi nasıl yapılır? bunu bize bir anlat” diye sorarlar.  
İmam ve müezzin adaylarına imametle ilgili meseleler daha ziyade sorulur, Namazın vacipleri, sehiv secdesi, namazı bozan ve bozmayan haller, Cuma namazı, hutbesi vs.
Tabi sadece ilmihalden sormayacaklardır.. Akaid, siyer, tecvid, hadis sorularına da muhatap olacaksınız

 
Cevaplarınız kısa ve net olmalı
 
Soru cümleleri tam sorulmamışken kesinlikle birden cevap vermeyin. Düşünerek kâfi gelecek şekilde cevap verin, cevabınızı gereğinden fazla uzatmayın. Bilmiyorsanız "hatırlayamıyorum" veya "bilmiyorum" şeklinde cevap verin. Her soruyu bilmeniz gerekmemektedir.
 
Gündem ve Genel kültür
 
Gündemi takip edin ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı hakkında bilgi sahibi olun. Başkanı, başkan yardımcılarını, kuruluş tarihi, görevleri, Müftülükler, diyanet yayınları, Diyanet tv programları vb. şeyler hakkında bilgi edinip sınava gidiniz.
 
Mushaf ve okuyucu seçimi
 
Malumunuz olduğu üzere bir çok farklı hat ve ebat da mushaf-ı şerifler mevcuttur.
Sınava yakın genellikle Diyanetin bastırdığı orta boy mushaflardan yüzünden okuyun. Gözünüz de aşinalık olsun. Fatih Çollak, Davud Kaya, İsmail Biçer, İshak Danış, Tayyar Altıkulaç Hoca Efendilerinin tilavetlerini okuma tarzı olarak tercih etmenizde fayda var.
Sınavda genellikle hafız olup olmadığınız size sorulacaktır. Cevabınızı verdikten sonra ilk önce çoğunlukla yüzünden Kur’an okuyarak başlayacaksınız. Kur’an’ın orta yerlerinden bir sayfa açmanız istenip  bir tilavette bulunmanız (yarım sayfayı geçmez) istenecektir.
 
Okuma Biçiminiz ve Makam
 
Tahkîk (en ağır okuyuş şekli), Tedvîr (orta hız), hadr (süratli) okuyuş biçimleri hakkında malumat edinin. Tedvîr ile kıraat yapmanızı tavsiye ederiz. Her ne hızda okursanız da tecvid kurallarına mutlaka dikkat etmelisiniz.
Ülkemizde Âsım kıratının okunuşunun tercih edildiğini unutmayın. (Hangi kıraat biçimini okuduğumuz şeklinde de soru olarak karşınıza çıkabilir)
Herkesin sesi aynı değildir, herkes aynı makamı yapamaz bu bilinen bir gerçektir. Yapabildiğiniz makamları tercih ediniz. Bazı adayların lehçesi Arap makamına yatkın olabiliyor. Bunu çok güzel icra ediyorsanız bunu sınavda icra edebilirsiniz. Yapabilirsiniz, ama acemi iseniz yapmamanız daha uygun olur. Şunu da hatırlatmak isteriz ki; genelde komisyondakilerin ekserisi İstanbul ağzı dediğimiz okuyuş tarzından memnun kalırlar..
 
Ezan ve ilahi
 
Müezzin-kayyım olarak sınava başvuru yapmışsanız ezan makamlarını önceden çalışın. En çok yaygın kullanılan saba, uşşak, rast, segah, hicaz makamlarını dinleyin ve çalışın.
Fatih Koca’nın seslendirdiği 5 makamda (Saba-Uşşak-Rast-Segah-Hicaz) kalıp ezanları dinlemenizi öneririm. 

İlgili linki: https://www.youtube.com/watch?v=1dycionwruk

 
Dikkat! Diyelim ki sizden uşşak makamında bir ezan okumanızı istediler. Bilmiyorum deyip kesinlikle susmayınız.. Misal olarak; “Hocam, ben rast makamını daha iyi okuyabiliyorum” diyerek komisyonu ikna ve memnun ediniz. Sizi kesinlikle dinleyeceklerdir.. Çünkü her makamı bilmenizi sizden isteyemeyeceklerdir..
Komisyon bazen sizden bir ilahi okumanızı da isteyebilir. Buna da  hazırlıklı olunuz.
 
Dua ile Allah’tan yardım isteyin
 
Sınava ne kadar çalışırsanız çalışın nasibinizden öteye gidemezsiniz. Kolaylık Allah’ın kolay kıldığı şeydedir bunu unutmayınız. Kur’an’daki dua ayetleri veya Peygamber Efendimizin dilinden dökülen başarı ve yardımla alakalı duaları gönülden okuyarak Allah’tan yardım isteyiniz. Allah’a sığınarak ve ona tevekkül ederek sınava giriniz.
 
Olumsuz durumlarda sabırlı olun
 
Velev ki mülakatta olumsuz şeyler yaşasanız bile sabırlı ve sakin olun, sesinizi yükseltmeyin, çıkarken kapıyı çarpmayın, ümitli olun. Sınavı kaybetmiş olsanız bile Allah’ın takdirine razı olun. Bir şeyi nasip edecek veya etmeyecek olan sadece Allah’tır. Daima hakkınızda hayırlı olanı isteyin. Kararlıysanız azminizi yitirmeden bir daha ki sınava daha dolu dolu şekilde çalışınız.
 
DHBT sınavına girecek bütün kardeşlerime Allah’tan kolaylıklar dilerim. Gayret kullardan muvaffakiyet ise Allah’tandır. Rabbimiz cümlemizi dünya ve ahiret sınavlarımızda bizleri muvaffak eylesin..  

Ferhat Erdoğan
 

YEDİ İKLİM YAYINLARINDAN YARDIMCI KAYNAK ESER
 
2 Cilt Toplam 1120 sayfa
 
ÖSYM Sınav Sistemine Uyumlu
 
Tablo-Çizelgeli Konu Anlatım ve Konu Testleri
 
Özel Dizgi Sayesinde Okuma Kolaylığı
 
 
 
İmam-Hatip Lisesi Mezunları -Önlisans ve Lisans Mezunları
 
 
Diyanet İşleri Başkanlığı’nda İmam-Hatip, Müezzin, Kur’an Kursu Öğreticisi ve
 
Din Hizmetleri Alanında Görev Almak İsteyen Diğer Tüm Adaylar
 
DHBT sınavlarına bizimle birlikte çalışın
 
KARİYER HEDEFLERİNİZE HIZLA KAVUŞUN..
 
 
KAPIDA ÖDEMELİ KİTAP SİPARİŞ:    
 
(Mesai saatleri içerisinde) 
 0850 455 06 07
 0530 879 15 16


ONLİNE SATIŞ SİTESİ>>>

YEDİİKLİM DHBT KİTABI TANITIM VİDEOSU (2 CİLT SET- 1120 sf)
 

dhbt kitabı ferhat erdoğan yediiklim
Kaynak: Editör:
Etiketler: 2018, DHBT, HAKKINDA, TÜM, MERAK, EDİLENLER, TEK, SAYFADA.,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı