mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
13 Ağustos 2018 - Pazartesi 20:03
 
2018 yılı III. Dönem Hafızlık Tespit Sınavı
24 Eylül 2018 tarihinde başlamak üzere, başvuru durumuna göre, 2018 yılı III. Dönem Hafızlık Tespit Sınavı yapılacaktır.
SENDİKA Haberi
2018 yılı III. Dönem Hafızlık Tespit Sınavı

Sınavla İlgili Usul ve Esaslar
 
1. Hafızlık Tespit Sınavı aşağıdaki tabloda belirtilen merkezlerde yapılacaktır.
 
SINAVIN YAPILACAĞI İLLER SINAV MERKEZLERİ
1. Ankara  Rıfat Börekçi Eğitim Merkezi
2. Diyarbakır  Dini Yüksek İhtisas Merkezi
3. Erzurum  Ömer Nasuhi Bilmen Dini Yüksek İhtisas Merkezi
4. İstanbul Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi
5. İstanbul  Kartal İlçe Müftülüğü
6. Kayseri  Dini Yüksek İhtisas Merkezi
7. Konya Selçuk Dini Yüksek İhtisas Merkezi
8. Manisa Manisa Eğitim Merkezi
9. Samsun  İlkadım İlçe Müftülüğü
10. Trabzon  Dini Yüksek İhtisas Merkezi
11. Van İl Müftülüğü  
 
2. Müracaatlar; il ve ilçe müftülükleri aracılığıyla 13 Ağustos-7 Eylül 2018 tarihleri arasında https://dibbys.diyanet.gov.tr internet adresi üzerinden yapılacaktır. 
3. Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından Kur'an kursu öğrencileri için kurs yöneticisi, dışarıdan müracaat edenlerin ise kendileri sorumlu olacaktır. 
4. Sınava girmek isteyenler belirtilen sınav merkezlerinden istediklerini tercih edebilecekler ve müracaat esnasında T.C/Yabancı Vatandaşlık numarası bulunan bir belge ile son 6 ay içinde çekilmiş bir adet fotoğraflarını yanlarında bulunduracaklardır. Ayrıca iletişim bilgilerini doğru ve eksiksiz olarak ilgililere vereceklerdir.
5. Müracaatların sona ermesinden sonra adayın başvuru bilgilerinde hangi nedenle olursa olsun kesinlikle bir değişiklik yapılmayacaktır. Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan veya zamanında yapılmayan müracaatlar kabul edilmeyecektir.
6. Hafızlık Tespit Sınavlarına katılarak başarılı olanların belgeleri, sistem üzerinden otomatik olarak döktürüldüğünden Hafızlık Tespit Sınavına katılacaklarla ilgili başvuru bilgilerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde sisteme girilmesi büyük önem arz etmektedir. Örneğin; Kur’an kursunda okuyan bir öğrencinin belgesi, “Dışarıdan” olarak hazırlanamayacağı gibi “Dışarıdan” olarak kayıt altına alınan bir öğrencinin belgesi de “Kur’an Kursundan” olarak hazırlanmayacaktır. Bu nedenle kayıtları alan ilgili personelin sisteme girişlerde son derece titiz davranması gerekmektedir. 
7. Kayıt alınırken başvuru yapanlara ait iletişim bilgilerinin (telefon numarası, açık adres, e-mail vb.) doğru olarak girilmesine, sınava girecek şahsın mağdur olmaması için fotoğrafsız kayıt alınmamasına ve yüklenen fotoğrafların son 6 ay içinde çekilmiş ve yüz kısmının tam olarak görülmesine dikkat edilmelidir
8. Sınava başvuru yapanların kayıt işlemi bittikten sonra ilgili müftülükçe mutlaka Ön Kayıt Belgesi verilmelidir. Ön kayıt belgesi Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgesi olmayıp, sınav yeri ve zamanını gösteren, Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgeleri 17 Eylül 2018 tarihi itibariyle il ve ilçe müftülüklerimiz tarafından DİBBYS/EHYS sistemi üzerinden verilmeye başlanılacak olup ayrıca bir yazı yazılmayacaktır. 
9. Adaylar sınava gelirken müftülükten onaylı “Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgesi” ile birlikte T.C./Yabancı Vatandaşlık no’sunun yer aldığı kimlik belgelerinden birini (nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) yanlarında bulunduracaklardır. Bunlardan biri yanında olmayan aday sınava alınmayacaktır.
10. Adaylar; “Hafızlık Tespit Sınavı sonuçlarını 09 Ekim 2018 tarihi itibariyle https://dibbys.diyanet.gov.tr/EHYS/Hafizlik/HafizlikSinavSonucuSorgulama.aspx adresi üzerinden öğrenebileceklerdir. 
11. Hafızlık Tespit Sınavı sözlü olarak yapılacak ve 70 puan alan aday başarılı sayılacaktır.
12. Sınav ve sonuçları ile ilgili Başkanlığımızın internet sitesinden yapılan tüm duyurular tebligat niteliğinde olduğundan adaylara ayrıca tebligat yapılmayacaktır. 
13. Sınavda başarılı olarak belge almaya hak kazanan öğrencilerimizin “Hafızlık Belgeleri” eğitim gördükleri Kur’an kursunun bağlı olduğu müftülüğe, hafızlığını kendi imkânlarıyla tamamlayan ve dışarıdan sınava katılarak belge almaya hak kazananların belgeleri ise başvuru esnasında belirttikleri müftülüklere gönderilecektir.
14. Bu duyurunun bir nüshasının web sitemizden alınarak Kur’an kurslarının ilan panolarına asılması, müracaat eden hafız adaylarına bir suretinin verilmesi ve ilgililere duyurulmasından müftülükler sorumlu olacaktır.
 
İLETİŞİM: 
DİB Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü 
Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanlığı
 
Üniversiteler Mah. Dumlupınar Bulvarı. No:147/A 06800
Çankaya/ANKARA
 
Tel: 0312 295 81 02 / 81 15
Fax: 0312 287 68 59
 
İlgililere duyurulur.
diyanet.gov.tr
2018 DHBT
Kaynak: Editör:
Etiketler: 2018, yılı, III., Dönem, Hafızlık, Tespit, Sınavı,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı