mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
23 Kasım 2022 - Çarşamba 21:00
 
2022 Yılı Kurum İçi Naklen (İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım) Giriş Sınavı
Kurum İçi Naklen münhal bulunan 250 İmam-Hatip, 250 Müezzin-Kayyım için sınav ilanı
DİYANET Haberi
2022 Yılı Kurum İçi Naklen (İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım) Giriş Sınavı

I. BAŞVURU ŞARTLARI A. GENEL ŞARTLAR

1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak,

2. Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 5 inci maddesinin (b) bendinde belirtilen “Ortak Nitelik” şartını taşımak,

3. Halen Başkanlığımız teşkilatında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/A maddesine göre çalışıyor olmak,

4. Memuriyette adaylığı kalkmış olmak,

5. Başkanlığımızca 2020, 2021 ve 2022 yıllarında yapılan Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı’nın (MBSTS) herhangi birinden en az 50 (elli) puan almış olmak, 6. Başvuru yapacağı unvanda halen çalışıyor olmamak ya da müktesebi bulunmamak.

 Kur’an kursu öğreticisi unvanında çalışanlar imam-hatip ve müezzin-kayyım unvanı için; imam hatip unvanında çalışanlar müezzin kayyım unvanı için başvuru yapamayacaklardır.

 Adaylar sadece bir unvan için başvuru yapabileceklerdir.

 633 sayılı Diyanet işleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’un 10/A maddesinde yer alan “Sözleşmeli personel olarak atananlar üç yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Sözleşme gereği üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde pozisyonlarıyla aynı unvanlı memur kadrolarına atanır. Bu şekilde atananlar, aynı yerde en az bir yıl daha görev yapar.” hükmüne tabi olanlar bu sınava başvuru yapamayacaklardır.

B. ÖZEL ŞARTLAR

1. İmam-hatip için:

a. İmam hatip lisesi veya üstü dini öğrenim mezunu olmak,

b. İmam-hatiplik yapmaya mani bir engeli bulunmamak.

2. Müezzin-kayyım için: a. Lise veya dengi okul mezunu olmak,

b. Müezzin-kayyımlık yapmaya mani bir engeli bulunmamak,

c. Hafız olmak (İmam hatip lisesi mezunları için bu şart aranmaz).

II. BAŞVURU İŞLEMLERİ

1. Müracaatlar, başvuru şartlarını taşıyan adayların bizzat kendileri tarafından 28.11.2022 - 08.12.2022 (saat 16:30) tarihleri arasında DİBBYS Programı üzerinden “https://dibbys.diyanet.gov.tr/IKYS/Sinav” adresi aracılığıyla yapılacaktır.

2. Sınav şartlarına ilişkin bilgi ve belgelerin kontrolünde DİBBYS/İKYS verileri dikkate alınacağından adayların, başvuru yapmadan önce İKYS bilgilerini kontrol ederek eksik bilgi ve belgelerini İKYS’ye işletmeleri/tanımlatmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında adaylardan ayrıca bir belge talep edilmeyecektir.

3. Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından adayların kendisi sorumlu olacaktır.

4. Müracaatların sona ermesinden sonra adayların başvuru bilgilerinde hangi nedenle olursa olsun kesinlikle değişiklik yapılmayacaktır.

5. Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan başvurular kabul edilmeyecektir.

III. SINAVA İLİŞKİN TEBLİGAT VE DUYURULAR

1. Sınav ve sonuçları ile ilgili bütün duyurular Başkanlığımızın internet sitesinde ve aynı sitedeki İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü sayfasında ilan edilecektir. Adaylara ayrıca tebligat yapılmayacaktır.

2. “Sınav Giriş Belgesi” alma ve sınav sonuç öğrenme işlemleri adaylar tarafından “https://dibbys.diyanet.gov.tr/IKYS/Sinav” adresi aracılığıyla gerçekleştirilecektir.

IV. SINAVIN ŞEKLİ, YERİ, ZAMANI VE KONULARI

1. Sınav sözlü olarak Ankara’da yapılacaktır.

2. Sınav Konuları:

A) İmam-Hatip için; a) Kur’an-ı Kerim (70 puan), b) Dini bilgiler (İtikat, ibadet, siyer ve ahlâk konuları) (20 puan), c) Hitabet (10 puan). B) Müezzin-Kayyım için; a) Kur’an-ı Kerim (70 puan), b) Dini bilgiler (itikat, ibadet, siyer ve ahlâk konuları) (20 puan), c) Ezan ve ikamet (10 puan).

3. Sözlü sınava katılacakların temel ve özel yeterliklerinin tespitinde, Başkanlığın resmi internet sitesinde yayımlanan “Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilatında Din Hizmetlerini Yürütenlerin Temel ve Özel Yeterlikleri” esas alınacaktır.

YETERLİKLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

4. Adaylar, sınav tarihi ve yerini belirten “Sınav Giriş Belgesi” ile birlikte kimlik belgelerinden birini (nüfus cüzdanı, kimlik kartı veya pasaport) sınava gelirken yanlarında bulunduracaklardır. Kimlik belgesi ve sınav giriş belgesi bulunmayan adaylar sınava alınmayacaktır. Nüfus cüzdanı, kimlik kartı veya pasaport dışında başka bir kimlik belgesi kabul edilmeyecektir.

5. Sınav tarihi başvuruların tamamlanmasından sonra yapılacak gerekli hazırlıkların ardından ayrıca ilan edilecektir.

6. Sınava girmeye hak kazandığı halde ilan edilen sınav tarihlerinde sınava katılmayan adaylar sınav hakkını kaybetmiş sayılacaktır. Bu durumdaki adaylara ikinci bir sınav hakkı verilmeyecektir. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 2022, Yılı, Kurum, İçi, Naklen, (İmam-Hatip,, Müezzin-Kayyım), Giriş, Sınavı,
Haber Yazılımı