mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
26 Ağustos 2021 - Perşembe 10:29
 
3600 EK GÖSTERGE ÇIKTI MI? 3600 EK GÖSTERGE NEDİR?
3600 EK GÖSTERGE HANGİ MEMURLARI KAPSIYOR?
- Haberi
3600 EK GÖSTERGE ÇIKTI MI? 3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

Ek gösterge, devlet memurlarının maaşlarını, emekli ikramiye ve maaşların hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama metodudur. Hesaplama metodu olan ek gösterge rakamları, unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek gösterge maaşı, ek gösterge puanının aylık katsayısı olarak belirlenir.

Ek göstergelerin yüksek olması, emekli aylığı ve ikramiyesinin de yüksek olması anlamına gelir. Bu nedenle memurlar bulundukları unvanların birinci derece kadroları için belirlenen ek gösterge rakamlarının yüksek olmasını istiyorlar.

Ek gösterge maaşı, ek gösterge puanının aylık katsayısı olarak belirlenir. Ek göstergesi 3600 olan bir memur, göstergesi 2 bin 500 olan bir memurdan emeklilikte daha fazla maaş ve ikramiye alabilir.

3600 ek gösterge unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösterir.

Ek gösterge yürürlüğe girdiği andan itibaren, mevcut emeklilerin aylıklarına yansır. Emekli ikramiyeleri, emekli olunan tarihteki ek gösterge üzerinden ödendiği için geriye doğru ek ödeme söz konusu olmaz.

3600 EK GÖSTERGE HANGİ MESLEKLERİ KAPSIYOR?

Memurların ekonomik koşullarını iyileştirecek olan 3600 ek göstergenin, TBMM'nin yeni yasama yılı içerisinde yasalaşması bekleniyor. 3600 ek gösterge yasası, kamu çalışanlarını (polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi, emekli) yakından ilgilendiriyor.

3600 ek gösterge, kamuda çalışan polis, öğretmen, din görevlisi ve hemşire mesleklerini kapsıyor. Böylece 2200 ve 3000 olan ek gösterge, 3600'e çıkacak.

Düzenleme, meslek gruplarına göre farklılık göstermeyecek ve polis, öğretmen, din görevlisi ve hemşire mesleklerini kapsayan tek bir düzenleme yapılarak ek gösterge yükseltilecek. Böylece memurların ek gösterge cetveli yeniden belirlenecek. Bu da hem görev ücretine, hem de emekli maaşına olumlu yansıyacak. Ayrıca yeni gösterge ile kamuda yükselmenin önü de açılmış olacak.

Ek gösterge memurların, aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinde belirleyici unsurlardan biridir. Memurların maaş hesabında kullanılan ölçütlerden birisi olan ek göstergedeki artış, mevcut maaşları artırmakla birlikte asıl etkiyi emeklilik ikramiyesine ve emekli maaşına yapar.

1.5 MİLYON MEMUR BEKLİYORDU 

Sabah'tan Betül Alakent'in haberine göre; 1.5 milyon memurun beklediği 3600 ek gösterge süreci de başladı. Dün Resmi Gazete'de yayımlanan Toplu Sözleşme Mutabakatı'nın 52. maddesine göre, kamu kurum ve kuruluşlarının görüşleri alınarak, sözleşmeli personel mevzuatında düzenleme yapılacak.

Sözleşmeli personelin statülerinin yeniden belirlenmesine ilişkin çalışma yetkili konfederasyonun katkısıyla 2022'de tamamlanacak.

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: 3600, EK, GÖSTERGE, ÇIKTI, MI?, 3600, EK, GÖSTERGE, NEDİR?,
Haber Yazılımı