mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
21 Kasım 2014 - Cuma 08:58
 
Balkanların en büyük camisi Arnavutluk’ta inşa edilecek
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından Arnavutluk’un başkenti Tiran’da yaptırılacak olan 4 minareli camide aynı anda, 4500 kişi namaz kılabilecek.
- Haberi
Balkanların en büyük camisi Arnavutluk’ta inşa edilecek

Cami alanı içerisinde 332 kişilik konferans salonu, 10 derslikli Kur’an kursu, sergi salonu, kütüphane, restoran ve yemekhane, 2 katlı Balkan müzesi, engelli asansörü, bebek bakım ve emzirme odası, çalışma odaları ve 500 araçlık otopark bulunacak.

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Arnavutluk’un başkenti Tiran’a Balkanların en büyük camisini yapmaya hazırlanıyor. TDV Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, yaptığı açıklamada, camiyi Tiran’da 10 dönümlük araziye inşa edeceklerini söyledi.

Tiran merkezde bulunan tek cami olan Ethem Bey’de sadece 60 kişinin ibadet edebildiğine işaret eden Palakoğlu, yüzde 70’i Müslüman kente buranın küçük geldiğini ve cemaatin sığmadığını vurguladı. Caminin küçük olması nedeniyle bayram namazlarının da Tiran Meydanı’nda kılındığını dile getiren Palakoğlu, “Yağmurlu zamanlarda ise ibadet yapılırken sıkıntı çekiliyor.

“4 BİN 500 KİŞİ NAMAZ KILABİLECEK”

4 minareli olarak inşa edilecek camide aynı anda 4 bin 500 kişi namaz kılabilecek” dedi. Palakoğlu, cami alanı içerisinde 332 kişilik konferans salonu, 10 derslikli Kur’an kursu, sergi salonu, kütüphane, restoran ve yemekhane, 2 katlı Balkan müzesi, engelli asansörü, bebek bakım ve emzirme odası, çalışma odaları ve 500 araçlık otopark bulunacağını anlattı.

“CAMİ 2-3 YIL İÇİNDE TAMAMLANACAK”

Cami için ruhsat işlemlerinin sürdüğünü kaydeden Palakoğlu, şöyle konuştu: “Caminin şu an ruhsat işlemleri devam ediyor. Ruhsat işlemi bittiğinde cami inşaatının yapımına başlayacağız. Kısmet olursa da 2-3 yıl içerisinde camimizi tamamlayacağız. Yapacağımız camiyle Tiran’da Müslümanlar rahat bir şekilde ibadet edebilecek.

yeniakit.com.tr
 

Kaynak: Editör: admin
Etiketler: Balkanların, en, büyük, camisi, Arnavutluk’ta, inşa, edilecek,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı