mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
07 Aralık 2014 - Pazar 20:34
 
Başkan Görmez, Bingöl'de Din görevlileri ile bir araya geldi
Bingöl Üniversitesi Camii açılışı ve bazı temaslarda bulunmak üzere Bingöl’de bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ziyaretinin üçüncü gününde bölgede görev yapan din görevlileriyle bir araya geldi.
- Haberi
Başkan Görmez, Bingöl'de Din görevlileri ile bir araya geldi

Bingöl için ulema ve suleha yurdu tabirini kullanan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Bingöl’de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Din hizmetinin önemine dikkat çeken Başkan Görmez, ülkenin ve İslam’ın içinden geçtiği süreçlerin de dikkate alınarak din hizmeti yürütmenin gerekliliğine vurgu yaptı.

Son yıllarda İslam’ın zor bir süreçten geçtiğine değinen Başkan Görmez, “İslam, tarihte zor süreçlerden geçmiştir. Özellikle son yıllarda rahmet dini İslam yine zor bir süreçten geçmektedir. Bunun harici sebeplerini biliyoruz ancak bizden kaynaklanan dahili sebepleri de görmek gerekir.” dedi.

Bingöl Kültür Merkezinde din görevlilerine seslenen Başkan Görmez’in konuşmasından öne çıkan bazı başlıklar şöyle;

“Sizler mazlum milletlerin umudusunuz…”

Tarihte İslam’ın içinden geçtiği zor süreçler olmuştur. Ancak son yıllarda rahmet dini İslam yine zor bir süreçten geçmektedir. İslam’ın en temel merkezleri olan Bağdat, Şam, Kahire, Filistin’de maalesef insanlık dramları yaşanıyor. Bir taraftan ırkçılık, bir taraftan her türlü güç tutkularının kendisini mezhep savaşları olarak takdim etmesinin sonucu olan mezhep savaşları, bir taraftan da barış ve rahmet dini olan İslam’ın kalplerde korkuya dönüştürülmesi… Adı barış olan ve insanlığa rahmet getiren İslam’ın bugün dünyanın birçok yerinde insanların kalbinde korkuya dönüştürülüyor. Bütün bunların elbette harici sebepleri var bunu biliyoruz. Ancak bizden kaynaklanan dahili sebepleri yok mu? Bütün dünya bir taraftan bu sorunları yaşarken bir taraftan da sizler, mazlum milletlerin umudu olmaya devam ediyorsunuz.

“İlk önce kendimizi hesaba çekmeliyiz…”

Bizim öncelikle ciddi bir muhasebe yapmamız gerekir. Her şeyden
önce kendimizi hesaba çekmeliyiz. Sık sık bir araya gelip muhasebe yapmalıyız. Ülkemizin içinden geçtiği süreçleri dikkat alarak bizden kaynaklanan eksiklikleri tamamlamalıyız.
Bir terazi kuralım. Bir gönül terazisi kuralım. Bu terazinin bir kefesine Bingöl'de yaşayan bütün Müslüman kardeşlerimizin dini, ilmi, manevi ihtiyaçlarını koyalım. Yaşadıkları sorunları, çocukların, ailelerin, gençlerin, sokak çocuklarının, ibadetten kopan kardeşlerimizin sorunlarını koyalım. Ahlak sorunlarını, içki ve uyuşturucu sorunlarını koyalım. Diğer kefesine de Bingöl’de görev yapan sizlerin, imamın, hatibin, müftünün, vaizin, Kur'an kursu hocalarının hizmetlerini koyalım ve tartalım. Acaba bizim hizmetlerimiz bunların ne kadarını karşılıyor? Her gün bu teraziyi önümüze koymalıyız. Sonra bu teraziye Türkiye’yi, gönül coğrafyamızı, Afrika’yı, Latin Amerika’yı, dünya mazlumlarını koymalıyız. Hizmetlerimizi ifa ederken bütün bunları düşünmeliyiz.

“Bu milletin kardeşliğini tesis etmek din hizmetinin ayrılmaz bir parçasıdır…”

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bugün sayımız 130 binleri aştı. Hz. Peygamber veda hutbesinde 100 bin sahabeye seslenmişti. Hz. Peygamberin vefatından sonra o sahabeler İslam’ın rahmet mesajını tüm dünyaya taşıdılar. Bizler bugün o mirasa sahip çıkabiliyor muyuz? Mesajımızı ne kadar iletiyoruz? Toplumun dini ve manevi hayatını ne kadar besleyebiliyoruz? Tüm bunları dikkate alarak din hizmeti faaliyetlerimizi yürütmemiz gerekir. İmam, sadece namaz kıldırma görevlisi ya da din görevlisi değil, vaiz sadece duvarlara vaaz eden demek değil, müftü sadece imamların idarecisi demek değil, bütün bu görev tanımlarını yeniden gözden geçirmemiz gerekir. Din hizmeti kavramının yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Sokakta gözü yaşlı bir çocuğun başını okşamak, bölünmüş aileleri barıştırmak, bu milletin kardeşliğini tesis etmek din hizmetinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Din görevlileriyle buluşmasının ardından Başkan Görmez, Bingöl’ün Ilıca Beldesinde bulunan Ilıca İbn-i Mesut Yatılı Kız Kuran Kursu’nu ziyaret etti. Ziyareti esnasında Başkan Görmez’e Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da eşlik etti. Başkan Görmez ziyaretlerinin ardından akşam saatlerinde Ankara’ya döndü. 

Kaynak: (diyanet.gov.tr) - diyanet Editör: admin
Etiketler: Başkan, Görmez,, Bingöl'de, Din, görevlileri, ile, bir, araya, geldi,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı