mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
01 Kasım 2014 - Cumartesi 21:38
 
Diyanet’den “Kertenkele” isimli dizi hakkında açıklama gecikmedi
Geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında yayınlanmaya başlayan bir dizi filmde “sahte imam” karakteriyle yansıtılan tipleme ile ilgili olarak Diyanet’ten açıklama geldi.
- Haberi
Diyanet’den “Kertenkele” isimli dizi hakkında açıklama gecikmedi

Basın Açıklaması...
Geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında yayınlanmaya başlayan bir dizi filmde “sahte imam” karakteriyle yansıtılan tipleme ile ilgili olarak Başkanlığımıza gelen yoğun tepkiler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına lüzum görülmüştür.

Filmde karakterize edilen "sahte imam" tiplemesi toplumsal saygınlığı olan din görevlilerimizi derinden yaralamıştır. Geçmiş dönemlerde kaldığını düşündüğümüz bu tarz senaryoların cübbeyle, sarıkla ve bu kıyafetlerin taşıdığı değerleri küçük düşürücü tiplemelerle bir dizide karakterize edilmesini tasvip etmek asla mümkün değildir.

İmamın sosyal dünyasındaki yeri ve rolü hakkında gerçekliği tahrif ederek ortaya konan bu tipleme karşısında başta kanal yöneticileri olmak üzere ilgili makamların gerekli duyarlılığı göstereceğinden kuşkumuz yoktur. Geçmişte yaşanan acı hatıralar hala hafızalardayken, dini değerlere saygıda bir seviye kazanan yayın hayatımızın tekrar bu seviyenin altına inmesini en hafif ifadeyle dikkatsizlik ve özensizlik olarak değerlendirmek istiyoruz.

Bu açıklamamız sonrasında bu tür senaryolarda İslam'ın temel esaslarını, Hz. Peygamber'in ve toplumsal saygınlığı olan şahsiyetlerin değerini aşındırıcı tarzda konu edinilmemesi noktasında bir bilincin oluşması temennimizdir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

 

Kaynak: (diyanet.gov.tr) - diyanet Editör:
Etiketler: Diyanet’den, “Kertenkele”, isimli, dizi, hakkında, açıklama, gecikmedi,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı