mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
13 Kasım 2014 - Perşembe 10:50
 
Diyanet İşleri Başkanı Görmez: Şahadet ve Cihat, Ölmekle İlgili Kavramlar Değildir
1 .Latin Amerika Müslüman Dini Liderler Zirvesi İstanbulʹda başladı. 40 ülkeden 76 müslüman dini liderin katılımıyla Conrad Otelʹde gerçekleştirilen zirvenin açılışını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez yaptı.
EĞİTİM Haberi
Diyanet İşleri Başkanı Görmez: Şahadet ve Cihat, Ölmekle İlgili Kavramlar Değildir

Latin Amerikaʹdaki Müslümanlara karşı mahcup olduklarını söyleyen Görmez, "Sömürgeleştirme ve köleleştirme politikaları neticesinde Afrika kıtasından toplanan Müslüman köleler bu kıtaya getirildiler. Batıʹnın kendi refahını arttırmak için insan yerine bile koymadığı kardeşlerimize ne yazık ki sahip çıkamadık. Bu Müslüman kölelerin bir kısmı denizlerde yok oldu. Ölüsüne bile saygı gösterilmedi. Bir kısmı da türlü zorluklar altında Güney Amerika sahillerine ulaştılar. Köleleştirmenin ağır şartları altında kendi Müslüman kimliklerini korumak için büyük mücadeleler verdiler. Bu kardeşlerimizden İslam dünyasının büyük merkezleri haberdar olamadı" dedi.Bu coğrafyadaki Müslümanların çoğunun Osmanlı coğrafyasından bu topraklara göçen insanlardan oluştuğunu hatırlatan Görmez, "Al Turco unvanına sahip Müslüman topluluklar, ciddi asimilasyon politikalarına maruz kaldılar. Al Turco Osmanlı pasaportuyla giden herkese verilen bir unvandı" diye konuştu. Görmez, İstanbulʹdaki arşivlerden göç eden Müslüman ve Gayrı Müslim Osmanlı vatandaşlarının sayısını çıkardıklarını bunu çok yakında yayınlayacaklarını söyledi.AL TURCOLatin Amerikaʹda Batı ülkelerindekinin aksine İslamafobiʹnin olmamasının dikkat çekici olduğunu söyleyen Görmez,"Bizler Batı derken hiçbir zaman Latin Amerika ülkelerini kastetmeyiz. Batı kavramı coğrafi bir tanımlama olmaktan ziyade bir duruşu bir tutumu içerir. Batı üzülerek belirtmek isterim ki sömürgeciliği, vahşi kapitalizmi ve kendisi gibi olmayanlara bir yaşam dayatmayı simgeler hale gelmiştir" diye konuştu. Görmez, "Coğrafi olarak Amerika ile aynı kıtada olsa da Latin Amerika ülkeleri bizim zihnimizde hep Doğuʹnun ve Mazlum Milletlerin parçası olarak görülmektedir. Dertlerimizle hemdert olalım ama bunu yaparken İslamʹın Merkez ülkelerinin sorunlarını Müslüman azınlıklara taşımayalım. Çok kültürlü yaşamı başarıyla uygulayan ülkelere suni sorunlar taşımayalım" ifadesini kullandı.

ŞAHADET VE CİHAT ÖLMEKLE İLGİLİ DEĞİLDİR...

Bazı merkezlerde ölmek ve öldürmenin İslamʹın en büyük şiarıymış gibi anlatıldığını söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez,"Bunu asla kabul etmiyorum. Üstelik bunu hariçten iddia edenler olduğu gibi Müslümanız diyen bazı gruplar bile söylemektedir. İslamʹın bir şiarı varsa, o da adil bir şekilde yaşamak ve yaşatmaktır, muhakemeyi Allahʹa bırakmaktır. Çünkü hesap gününün yegane sahibi odur. Şahadet ve Cihat, ölmekle ilgili kavramlar değildir. Yarın ölecekmiş gibi ahrete, hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya çalışmak gerçek Cihattır. Şahadet Allahʹın yeryüzünde etkin oluşuna şahit olmaktır. Kardeşinin durumuna şahitlik etmek, ondan haberdar olmak esastır. Kendini bırakmak, ölmek, öldürmek bize uzaktır. İkinci hedefimiz müslümanca yaşamak ve adilce yaşatmak olsun. Öyle inanıyorum ki birbirimizi anlamak için çok elverişli şartlar hakim. Latin Amerika tarihi daima zulme ve haksızlığa karşı durmaktan yana olmuştur. Bu yönüyle İslamiyetʹe fazlasıyla yakındır" diye konuştu.

 

Kaynak: (diyanet.gov.tr) - diyanet Editör:
Etiketler: Diyanet, İşleri, Başkanı, Görmez:, Şahadet, ve, Cihat,, Ölmekle, İlgili,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı