mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
06 Aralık 2014 - Cumartesi 23:13
 
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Şeyh Ahmet Kur'an Kursunu hizmete açtı...
Bingöl Üniversitesi Camiinin açılışını gerçekleştirmek ve bazı temaslarda bulunmak üzere Bingöl'de bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, açılışın ardından Bingöl Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldi.
EĞİTİM Haberi
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Şeyh Ahmet Kur'an Kursunu hizmete açtı...

Üniversite öğrencilerine "İman, akıl, bilgi ve üniversite" başlıklı bir konferans veren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, üniversite mefkûresinin mabedle doğduğunu ifade ederek, varlık, bilgi, alem ve insan anlayışı üzerinden iman konusunun yeniden ele alınmasının gerekliliğini dile getirdi.

Üniversite Programı'nın ardından Bingöl'de hayırsever işadamları ve İl Müftülüğü'nün katkılarıyla yapımı tamamlanan Şeyh Ahmet Erkek Yatılı Kur'an Kursu'nun açılışını Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile birlikte gerçekleştiren Başkan Görmez, Kur'an kursunda eğitim görecek öğrencilere seslenerek, "Sevgili gençler, bugün İslam dünyasının en büyük ihtiyacı, ondört asırlık mirasımızla doğru ilişki kurarak, mazi ile gelecek arasında köprü kuran, akılla vahyi, kalp ile aklı, ilim, hikmet ve marifeti; hak, adalet, ahlak ve merhametle buluşturan alimlere ihtiyaç var. Bu yolda her birinizin seçkin bir âlim olmanızı niyaz ediyorum." dedi.

Yaygın din eğitiminin Diyanet İşleri Başkanlığının en büyük hizmetlerinden olduğunu dile getiren Başkan Görmez, şunları söyledi;

"Bu Kur'an kursunun açılışından büyük bahtiyarlık duyuyorum. Diyanet İşleri Başkanlığının en büyük hizmetlerinden birisi yaygın din eğitimidir. Allah bu kitapla nice milletleri yüceltmiş ve nice milletler bu kitapla alçalmıştır. O kitapla yücelen milletler ondan sırt çevirdiği zaman alçalmışlardır. Kur'an ve Kur'an ilimlerine değer vermek bizim en önemli vazifelerimizdendir. Biz bu kurslarımızda sadece Kur'an harflerini ve lafızlarını değil, anlamını, manasını ve ruhunu da öğretmeye çalışıyoruz. Emek veren herkese teşekkür ediyorum."

Şeyh Ahmet Kur'an Kursunda elli öğrenci yatılı olarak Kur'an eğitimi alacak.


 

Kaynak: (diyanet.gov.tr) - diyanet Editör: admin
Etiketler: Diyanet, İşleri, Başkanı, Görmez,, Şeyh, Ahmet, Kur'an, Kursunu, hizmete,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı