mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
01 Şubat 2017 - Çarşamba 20:55
 
Diyanetten binlerce yabancı öğrenciye din eğitimi
GÜNDEM Haberi
Diyanetten binlerce yabancı öğrenciye din eğitimi

Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Diyanet Vakfının (TDV) aracılığıyla 100'e yakın ülkeden gelen binlerce öğrenciye ilahiyat ve imam hatip eğitimi verirken, yurt dışında da binlerce öğrenciye dini eğitimi verilmesini sağlıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı, TDV'nin iş birliğiyle 2012'de konuk öğrenciler ve görevlilere İhtisas Eğitim Projesini uygulamaya koydu.

Bu kapsamda halen İstanbul, Konya, Kayseri ve Kocaeli Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinde 88 öğrenci kursa devam ediyor. Bugüne kadar Kazakistan, Kırgızistan, Gürcistan, Moğolistan, Çin-Uygur, Bulgaristan, Kosova ve KKTC'den gelen öğrencilerden 2015 ve 2016 yıllarında toplam 32 kursiyer mezun oldu.

Mezun olan ve tamamına yakını ülkelerine dönen bu öğrenciler, memleketlerinde dini idareler ve eğitim kurumları tarafından istihdam edildi.

UİHL'de bin 64 öğrenci

Diyanet İşleri Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TDV’nin iş birliği ile Türkiye'deki uluslararası imam hatip liselerinde (UİHL) öğrenim görmek üzere her yıl yurt dışından öğrenciler Türkiye'ye getiriliyor.

Buna göre 2016-2017 eğitim öğretim yılı içinde Afrika ve Avrasya ülkelerinin olduğu 90 farklı ülkeden Kayseri, Konya, İstanbul, Bursa ve Sivas'taki liselerde toplam bin 64 öğrenci öğrenim görüyor.

Başkanlığımız, YÖK ve TDV’nin iş birliği ile Türkiye'deki ilahiyat fakültelerine de çok sayıda öğrenci geliyor. Bu eğitim öğretim döneminde 269 öğrenci lisans, 93 öğrenci ise lisansüstü eğitim alıyor.

80 ülkeden bin 700 öğrenci

Başkanlığımız ve TDV'nin iş birliğiyle yürütülen yurt dışı eğitim öğretim hizmetleri kapsamında, Kırgızistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Romanya, Kazakistan, Haiti, Pakistan, Somali, Malezya, Bangladeş'te orta öğretim, lisans ve yüksek lisans düzeyinde 3 bin 635 öğrencinin olduğu 17 okula eğitim öğretim desteği veriliyor. Bugüne kadar ise bu okullardan 5 bin 239 öğrenci mezun oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığının Kur'an kurslarında öğrenim görmek üzere her yıl yurt dışından çok sayıda kişi de Türkiye'ye geliyor. Kur'an-ı Kerim ve dini bilgiler eğitimi almak üzere 2016-2017 eğitim öğretim döneminde yaklaşık 80 ülkeden bin 700 civarında öğrenci Türkiye'ye geldi.

Bu öğrenciler de başta İstanbul olmak üzere Konya, Bursa, Kütahya, Isparta, Rize gibi illerde eğitime alındı. Bu kurslardan mezun olanların imam hatip lisesi, ilahiyat veya istekli oldukları alanlarda eğitim öğretime devam etmeleri de teşvik ediliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Diyanetten, binlerce, yabancı, öğrenciye, din, eğitimi,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı