mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
14 Eylül 2020 - Pazartesi 22:38
 
Erdil Yaşaroğlu'nun Peygamberleri aşağılayan karikatürlerine tepki
Aylık mizah dergisi Komikaze'de sözde mizah yaparken Allah’ın Peygamberi Nuh Aleyhisselam'ı ve İslami değerleri güya aşağıladılar.
TEKNOLOJİ Haberi
Erdil Yaşaroğlu'nun Peygamberleri aşağılayan karikatürlerine tepki

Karikatür adı altında manevi değerlerle dalga geçen Erdil Yaşaroğlu'nun karikatürlerinin Turkcell dergilikte herkese açık bir şekilde yer alması ayrıca tepkiye neden oldu. Söz konusu karikatürlerde özellikle Hz. Nuh (a.s) ile dalga geçildiği ortaya çıktı.

Geçtiğimiz yıllarda yayın hayatına son veren Penguen adlı karikatür dergisinin kurucusu ve çizeri olan Erdil Yaşaroğlu'nun ortaya koyduğu dini değerlere saldırı niteliği taşıyan karikatürler Turkcell Dergilik'le birlikte tekrar gündeme geldi. Karikatürlerinin geçtiğimiz yıllarda çizildiği ve yayınlandığı da belirtildi.

HZ. NUH VE MÜSLÜMANLARI AŞAĞILADI

Hz. Nuh (a.s) ve Nuh Tufanı kastedilerek manevi değerlerin aşağılandığı karikatürler, sosyal medyada tepki uyandırdı. Erdil Yaşaroğlu imzalı karikatürlerde Hz. Nuh ve Müslümanların yaşam tarzları hedef alınarak cinsel içerikli ifadelerin kullanıldığı görüldü. Hakaret ve aşağılamaların da yer aldığı karikatürlerde sınır tanınmadı.

TCK 2016'DAN YARGILANILMASI İSTENDİ

Sosyal medya kullanıcıları TCK'nın 216. maddesini (TCK 216. Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır) hatırlatarak gerekli yasal işlemlerin başlatılmasını talep etti.

TURKCELL'İ BOYKOT ÇAĞRISI

Tepkilerini dile getiren kullanıcılar ayrıca Turkcell'in bu yanlıştan dönmesini talep ederken, vatandaşları da bu yanlışın düzeltilmemesi halinde Turkcell aboneliklerini iptal etmeye çağırdı.

KARİKATÜRÜ KALDIRINCA İŞ BİTİYOR MU?

Güya karikatür kaldırılmış. Peki resmi kaldırmak yetermi? Bunun elbette hem dünyevi olarak kanunlar önünde cezai yaptırımı hemde ahirette cezası mutlaka olacaktır. 

HUD SURESİ 38 VE 39. AYETİNDEKİ ROLÜ ÜSTLENENLER HALEN VAR

Hud-38: Nûh gemiyi yaparken, kavminin ileri gelenleri yanına uğradıkça onunla alay ediyorlardı. Dedi ki: "Bizimle alay ediyorsanız edin bakalım! Ama bilin ki sizin alay ettiğiniz gibi (günü gelecek) biz de sizinle öyle alay edeceğiz!
Hud:39:  Rezil edecek bir cezaya kimin çarptırılacağını, sürekli azabın kimin başına geleceğini yakında göreceksiniz!"

NOT: Karikatürlerde çok galiz ifadeler yer alması sebebiyle orjinalleri sitemize eklenmemiştir. Bu resimler ve çizen şahıs Cimer yoluyla Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığına şikayet edilmiştir. 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erdil, Yaşaroğlu'nun, Peygamberleri, aşağılayan, karikatürlerine, tepki,
Haber Yazılımı