mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
13 Aralık 2016 - Salı 17:26
 
Halep zor durumda
Suriye'nin Halep kentinde ağır saldırı altındaki bir binada 100'den fazla çocuğun mahsur kaldığı bildirildi.
GÜNDEM Haberi
Halep zor durumda

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEFSuriye'nin Halep kentinde 100'den fazla çocuğun bombardıman nedeniyle mahsur kaldığını açıkladığı binanın bir yetimhane olduğu öğrenildi. Yetimhanedeki çocukların bir bölümü binanın bodrum katında mahsur kaldı.

Halep Yerel Meclis Üyesi Samir Karbi, AA muhabirine internet üzerinden yaptığı açıklamada, saldırıda hedef alınan binanın doğu Halep'in Meşhed semtinde bulunan bir yetimhane olduğunu bildirdi.

Karbi, "Mutemeyyizun adlı üç katlı yetimhanenin birinci ve ikinci katında çocuklar kalıyor. Üçüncü katında ise sadece eşyalar var. Rejim bölgesinden atılan 3-4 havan ya da top mermilerinden biri üçüncü kata isabet etti. Diğerleri binanın yan tarafına düştü. Ölen olmadı ama yaralanan çocuklar var. Saldırının ardından yetimhane yetkilileri çocukların bir kısmı binanın bodrumuna sığındı. Sonra iletişim kesildi. Mahsur kaldılar. İletişim kurulamıyor. Sokaktan çıkma şansları yok. Rejim saldırısı sürüyor." dedi.

AA daha önce Mutemeyyizun yetimhanesindeki çocukların durumunu bir haberle gündeme getirmişti.

100'DEN FAZLA ÇOCUK

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Halep'te görevli bir doktordan alınan bilgi doğrultusunda, ailelerinden ayrı düşmüş veya ebeveynleri yanlarında bulunmayan çok sayıda, muhtemelen 100'den fazla çocuğun, kentin doğusunda ağır saldırı altındaki bir binada mahsur kaldığını açıklamıştı.

Açıklamada, tüm taraflara çocukların söz konusu binadan acilen ve güvenli bir şekilde tahliye edilmesi çağrısında bulunulmuş, Halep'teki UNICEF ekibinin, çocukların tahliyesi dahil yardıma hazır olduğu vurgulanmıştı.

"Dünyanın, Halepli çocuklar için ayağa kalkmasının ve hayattayken yaşadıkları bu kabusa son vermesinin zamanıdır." ifadesi kullanılan açıklamada Halep'te derhal ateşkes ilan edilmesi, insan hakları örgütlerinin koşulsuz biçimde ihtiyaç içindeki çocuklara ve ailelere acil yardım ulaştırmasına izin verilmesi çağrısı yapılmıştı.

Halep'ten ayrılmak isteyen sivillerin bunu onurlu ve güvenli şekilde yapmasının sağlanması istenen UNICEF açıklamasında "Halepli çocuklar bizim sorumluluğumuzdur ve bu çocuklara şimdi yardım edilmelidir. Daha fazla mazeret kabul edilemez." ifadesine yer verilmişti.

Beşşar Esed rejimi, Rusya ve İran komutasındaki Şii milislerin doğu Halep'e saldırılarında 15 Kasım'dan bu yana bin 71 sivili öldürdü, binlercesini yaraladı.

Rejim ve destekçilerinin saldırılarının durmaması nedeniyle cesetlerin sokaklarda terk edildiği bölgede, sivil savunma ekipleri çalışmalarına devam edemedeği için kesin ölü sayısı tespit edilemiyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Halep, zor, durumda,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haberin Videosu
Haber Yazılımı