mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
05 Aralık 2014 - Cuma 13:11
 
İslam Ansiklopedisi, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görüldü.
İslam Ansiklopedisi, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görüldü. Cumhurbaşkanlığı Sarayında düzenlenen ödül töreninde, 2014 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'nde kurum kategorisinde Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) İslam Ansiklopedisi çalışmasından dolayı büyük ödüle layık görüldü.
EĞİTİM Haberi
İslam Ansiklopedisi, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görüldü.

Türk kültür ve sanat hayatının gelişmesine ve tanınmasına katkı sunan kişi ve kurumları devlet adına onurlandırmak ve teşvik etmek amacıyla düzenlenen törende, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne, İslam Dünyasında hazırlanan ilk ve en kapsamlı İslam İlimleri Ansiklopedisi olması ve Türkiye’de ilim dünyasına sunduğu başarılı katkıdan dolayı İslam Ansiklopedisi layık görüldü.

“İslam Ansiklopedisi sadece Türkiye'nin değil, İslam coğrafyasının da en kapsamlı eseridir…”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan törende yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'ne kurumlar arasından İslam Ansiklopedisi'ni yayınlayan İslam Araştırmaları Merkezi'nin uygun görüldüğünü belirterek, "Uzun yılların çalışmasıyla ortaya çıkan 17 bin maddelik devasa ansiklopedi, gerçekten milletimizin bir iftihar vesilesidir. İslam Ansiklopedisi sadece Türkiye'nin değil, İslam coğrafyasının da en kapsamlı eseri oldu. İslam Ansiklopedisi'ni bir tarih birikiminden ziyade istikbale yönelik bir medeniyet tasavvuru olarak gördüğümü burada tekrar vurgulamak isterim. Bu eser geçmişi ve geçmişin birikimini bize sunmakla kalmıyor, bize geleceğin yolunu aydınlatıyor." dedi.

Eserin yayımlanmasında emeği geçenlere, katkı verenlere şükranlarını sunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı'nı da tebrik etti. Eserin dijital ortamda da yayımlanmasını önemli bulduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Alfabe değişikliği yapmış bir ülkenin akabinde bunun tedbirlerini de alması ve mevcut birikimini Latin Alfabesi'ne aktarıp basma konusunda özel bir gayret göstermesi gerekirdi. Matbu kitaplarda yapamadığımız bu gerekliliği şimdi sanal ortamda adeta bir seferberlik bilinci içinde yapmamız gerektiğini düşünüyor ve ilgili bütün kurumları bu alanda olağanüstü gayret göstermeye davet ediyorum" dedi.

İslam Ansiklopedisi'nin birçok dilde yayımlanacağını da dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunu dünyanın özenle takip edeceği ve bir başucu eser olacağına yönelik inancını dile getirdi.

İslam Ansiklopedisi geçtiğimiz yıl da “Yüzyılın İslam Kültür Hizmeti, Onur ve Hizmet Ödülü”ne layık görülmüştü. Düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk defa İslam Ansiklopedisini internet erişimine açmıştı. İslam Ansiklopedisine http://www.islamansiklopedisi.info adresinden ulaşılabiliyor.

Cumhurbaşkanlığı Sarayında düzenlenen ödül törenine ilim ve sanat dünyasından çok sayıda davetli katıldı.


 

Kaynak: (diyanet.gov.tr) - diyanet Editör: admin
Etiketler: İslam, Ansiklopedisi,, Cumhurbaşkanlığı, Kültür, ve, Sanat, Büyük, Öd

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı