mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
08 Ekim 2021 - Cuma 22:32
 
Kur’ân Bize Yeter Deyip Sünneti/Hadisi Terk Edenler
Esasen Peygamber Efendimiz geleceğe dair bir çok şeyden haberler verirken bu konuda da ümmetini uyarmıştı
İSLAM ve İLİM Haberi
Kur’ân Bize Yeter Deyip Sünneti/Hadisi Terk Edenler

“Bize Kur’ân yeter!” diyerek zâhiren sûret-i haktan görünen bir sloganla, Kur’ân’ın tafsîli, tefsîri ve hayata tatbiki demek olan “Sünnet”i dışlayan din tahrifçilerine karşı, Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimizʼin şu îkazlarını aslâ unutmamalıyız:

Dikkat edin, bana Kitap ve onun bir misli verildi. Dikkat edin, karnı tok bir adamın koltuğuna yaslanarak size; «Bu Kur’ân’a uymanız gerekir. Onda helâl bulduklarınız helâl, haram bulduklarınız haramdır (başka kaynağa ihtiyacınız yoktur!)» demesi yakındır. Dikkat edin! Allâh’ın Elçisi’nin haram kıldıkları, Allâh’ın haram kıldıkları gibidir.” (Ebû Dâvûd, Sünnet 6; İbn-i Mâce, Mukaddime 2; Tirmizî, İlim 10; Ahmed b. Hanbel, 6/8)

SİZE İKİ EMANET BIRAKIYORUM: KUR'ÂN VE SÜNNET

Bunların yaptıkları tek şey fitne üretmek. Güya bize sadece Kur'an yeter deyip aslında başta sünneti devre dışı bırakıp sonrada Kur'an'ı saf dışı etmek asıl niyetleri. Peygamberimizin bize miras bıraktığı iki emanet Kur’ân ve sünnettir. Biz şu anda bildiklerimizin tamamını Kur’ân'da  dahil olmak üzere sahabelerden aldık.  Bunlardan Kur’ân’a güvenirim ama hadise güvenmem demek, ya cehalet ya da ihanettir. Zira bunun bir sonraki adımı Kur’ân’a şüpheyle bakmaktır. . 

Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Vedâ Hutbesi’nde:

Size iki emânet bırakıyorum. Onlara sımsıkı sarıldıkça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. Bu emânetler, Allâh’ın kitabı Kur’ân-ı Kerîm ve O’nun Peygamber’inin Sünnet’idir. buyuruyor. (Hâkim, I, 171/318; Muvatta, Kader, 3)

Peygamber Efendimiz bizi pek çok konuda uyardı. İleride hadîs-i şerîfleri, önemsemeyen bazılarının da çıkacağını haber verdi:

Şefkatli Efendimiz, bu kendini bilmez hadis karşıtlarının tuzağına düşmeyelim diye bizi şöyle uyarmıştır:

" Sakın ha sizden birini: 'Biz Kur'ân dan başka bir şey bilmeyiz. Allah'ın Kitabı'nda ne bulursak ona uyarız' derken  bulmayayım!" (Ebu Dâvûd, Sünnet 5, Tirmizî, İlim 10)

DİNİN TAHRİP EDİLMESİ SÜNNETİ TERK İLE BAŞLAYACAK

Abdullah bin Deylemî, sünnete aşk ile bağlılığın ehemmiyetini şöyle ifâde eder:

“Bana ulaştığına göre dînin (yok olup) gitmesinin başlangıcı, sünnetin terk edilmesi ile olacaktır. İpin tel tel çözülüp nihayetinde kopması gibi, din de sünnetlerin bir bir terk edilmesiyle nihayet elden gider.” (Dârimî, Mukaddime, 16)

ÖNEMLİ!

1- BU GÜRUHA SOSYAL MEDYADA CEVAP YAZMAYIN..

2- İLGİLİ GRUBU (Yanlış Bilgi seçeneğini seçerek) ŞİKAYET EDİN. 

Bu sapkın kişiler delilden filan anlamazlar. Lütfen bu gibilere boş yere cevap yazarak hem canınızı sıkmayın hem de bu kişilerin yazılarını şahlandırmayın.
Bu güruh çoğunlukla Facebook GRUPLARDA yazıyorlar. Bunla ilgili yapılacak çok basit şey var, 5-10 saniye içerisinde İlgili GRUBU ŞİKAYET ET butonuna tıklayarak grubun askıya alınmasını veya kapanmasını sağlayabilirsiniz..

 

Yine bu kişiler Kur’ân (meali) okuduklarına göre şu ayet-i kerimeleri de içlerine sindirerek okumalarını istiyoruz:

“Peygamber size her ne getirirse onu alın, sizi neden menederse ondan da sakının.” (Haşr, 59/7)

“Kim Resûlullah’a itaat ederse Allah'a itaat etmiş olur.” (Nisâ, 4/80)

“Ey iman edenler! Allah'a ve Resûlü'ne itaat edin. Kur’ân’ı ve Resûlullah’ın öğütlerini işitip durduğunuz halde ondan yüz çevirmeyin!” (Enfâl, 8/20)

“Kim Allah'a ve Peygambere itaat ederse işte onlar, Allah'ın kendilerine nimet verdiği peygamberlerle, sıddıklarla, şehidlerle ve salihlerle birliktedir. İşte bunlar ne güzel arkadaştır!” (Nisâ, 4/69)

“Allah ve Resûlü, herhangi bir meselede hüküm bildirdikten sonra, artık inanmış bir erkek ve kadının, o işi kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. Kim Allah'a ve Resûlüne karşı gelirse, apaçık bir sapıklığa düşmüş olur.” (Ahzab, 33/36)

“Hayır, hayır! Senin Rabbin hakkı için, onlar aralarında ihtilâf ettikleri meselelerde seni hakem kabul edip, sonra da verdiğin hükümden ötürü içlerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın sana tam bir teslimiyetle bağlanmadıkça iman etmiş olmazlar.” (Nisâ, 4/65)

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kur’ân, Bize, Yeter, Deyip, Sünneti/Hadisi, Terk, Edenler,
Haber Yazılımı