mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
07 Mart 2019 - Perşembe 12:00
 
Kutlu zaman dilimleri: Mübarek Üçaylar ve Regaib Kandili
Dinî anlatımda "Şuhûr-ü selâse", yani üç aylar olarak bilinen bu mevsimin girmesiyle birlikte Müslüman ruhları bambaşka bir hava kaplar. Çünkü bu aylar İlâhî rahmetin coştuğu aylardır
EĞİTİM Haberi
Kutlu zaman dilimleri: Mübarek Üçaylar ve Regaib Kandili

Üç aylar dediğimiz Recep, Şaban, Ramazan ayları peş peşe gelen, içinde kutlu gecelerin serpiştirildiği manevi derecesi pek yüksek, rahmet ve bereket aylarıdır. Bu aylar Yüce Rabbimizin bize ikram etmiş olduğu fırsat aylarıdır.

            Hayatın çeşitli sıkıntıları ve imtihanlar neticesinde yıpranan ve yorgun düşen ruhlarımız bu mukaddes zaman dilimlerinde yenilenme fırsatı bulur. Asırlardır ecdadımız bu mübarek üç aylara büyük önem vermişlerdir. Bu üç ayların içindeki mübarek geceler, bir kaybı olanın karanlıkta onu kandille aramasına benzetilmiş ve bu maksatla tarihimizde onlara “kandil geceleri” denilmiştir.

            Rasulullah Efendimiz (s.a.v.) üç aylara kavuştuğu zaman şöyle dua etmiştir; “Allah’ım Recep ve Şaban aylarını hakkımızda hayırlı ve mübarek kıl bizi Ramazan ayına ulaştır”  Yine Resulü Zişan Efendimiz başka bir hadis-i şeriflerinde; Recep Allah’ın, Şaban benim, Ramazan da ümmetimin ayıdır”  buyurmuşlardır.

Recep ayının ilk cuma gecesi Regâip Kandilidir.

Yüce Rabbimiz  cümlemizi bu mübarek ayların değerini bilip istifade eden kullarından eylesin.

Bütün İslam aleminin Regaib  kandilini kutlar hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’dan niyaz ederiz. Duanız kabul, ameliniz makbul, saadetiniz kaim olsun. 

www.imamlarburada.com

 

 

Kaynak: Editör: admin
Etiketler: Kutlu, zaman, dilimleri:, Mübarek, Üçaylar, ve, Regaib, Kandili,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı