mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
09 Mayıs 2020 - Cumartesi 11:38
 
MBSTS PUANI SÜRESİ 3 YIL DOLANLAR NE YAPACAK?
Gözler şimdi Diyanet İşleri Başkanlığı Personel Sistemleri Eğitim Ve Sınavlar Daire Başkanlığında
DİYANET Haberi
MBSTS PUANI SÜRESİ  3 YIL DOLANLAR NE YAPACAK?

MBSTS sınavı Cami görevlilerinin görev yeri değişikliği, Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip veya müezzin-kayyım unvanlarına müktesebi olanların naklen, müktesebi olmayanların ilk defa naklen atanmaları, Yurtdışı ile hac ve umre hizmetlerinde din görevlisi görevlendirmeleri için, Kariyer unvanları basamaklarında yükselmeler için Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) ÖSYM tarafından yapılmaktadır.

Malum olduğu üzere Corona virüs salgını nedeniyle ÖSYM birçok sınavların tarihlerini ileriki aylara erteledi.

04.04.2020 tarihinde yapılması planlanan (Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı) MBSTS sınavı dünyayı saran corona virüs salgını sebebiyle 26 Aralık 2020 tarihine ertelenmiştir.

26 Aralık 2020 tarihinde yapılacak MBSTS sınavının 2021 Ocak ayı içerisinde sonuçların açıklandığını düşündüğümüzde bu durumda olan Diyanet personeli 2021 Şubat ayı içerisinde ancak nakil sınavları veya diğer alanlardaki sınavlara katılma hakkı elde edecektir.

MBSTS puanının geçerlilik süresi 3 yıl dolan bir çok Diyanet personeli 2020 Şubat ayı içerisinde 170 TL sınav ücretini yatırarak başvurularını yapmıştı. Sınava başvuru yapmış kişilerin önümüğzdeki nakil sınavlarına veya diğer alanlardaki sınavlara katılamaması büyük bir hak kaybı oluşturacaktır.

Diyanet Personel Sistemleri Eğitim Ve Sınavlar Daire Başkanlığının,  Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin 5. maddesinde bir değişiklik yapıp yapmayacağı merak ediliyor.

Şayet bir düzenleme olmazsa MBSTS puan süresi 3 yıl dolanlar 26 Aralık 2020 tarihindeki MBSTS sınavlarına girmesi istenecektir. Buna göre 2021 Ocak ayı içerisinde sonuçların açıklandığını düşündüğümüzde bu personellerin 2021 Şubat ayı içerisinde nakil sınavları veya diğer alanlardaki sınavlara katılma hakkı elde edecektir. Buda personelin moral ve motivasyonunu olumsuz şekilde etkileyecektir.

Bunla alakalı olarak özellikle sendikaların üyelerinin hak kaybına uğramaması için Diyanet Personel Sistemleri Eğitim Ve Sınavlar Daire Başkanlığından talepte bulunması faydalı olacaktır.

Her daim ve özellikle yakın zamanda yaşadığımız bazı hadiselerde kurumuna çok sıkı sahip çıkan ve özverili şekilde vefa destek gruplarında görev almış Diyanet personelinin bu beklentilerinin olumlu karşılanacağını ümit ediyoruz.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MBSTS, PUANI, SÜRESİ, , 3, YIL, DOLANLAR, NE, YAPACAK?,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı