mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
14 Şubat 2019 - Perşembe 22:35
 
Okullarda YOGA eğitimine Veliler ve STK'lardan tepki
Kadınların eşcinsel deneyimleri üzerine kitap yazan Ece Vahapoğlu'nun çocuklara yoga öğretmesine MEB'den onay verilmesine tepkiler gecikmedi
- Haberi
Okullarda YOGA eğitimine Veliler ve STK'lardan tepki

Yoga eğitimi alarak bu konuda uzmanlaşan ünlü sunucu Ece Vahapoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı'na başvurarak 2018-2019 eğitim öğretim yılında, Türkiye geneli resmi-özel tüm anaokulu,ilkokul, ortaokul, lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik, öğrencilere kendilerinin farkında olmalarını sağlamak, çocuklarda konsantrasyonu artırmak; arkadaşlığı, paylaşmayı ve sosyalliği artırmak, pedogojik oyun anlatımıyla yoga nefes egzersizleri yaptırmak amacıyla ücretsiz "Ece Vahapoğlu ile Çocuk Yogası" etkinliği düzenleme talebinde bulundu.

MEB tarafından acele bir şeklide onay alınan karara ilk olarak Veliler ve Sivil Toplum Kuruluşları gerek CİMER gerek sosyal medyada tepkide bulundu. 

Spor diye tanıtılan yoga bir Budist ayini

Yoga sadece bir meditasyon, dinlenme ve zihinsel arınma uygulaması olmayıp aynı zamanda inanç ve dini boyutu olan Hint ve Uzak Doğu menşeli bir inanç ritüeli olmasının yanı sıra, putperest inançların yaygın olduğu bir coğrafyaya ait bir kültür unsurudur. Her ne kadar son yıllarda bir özenti sonucu Yoga eğitimi başta özel anaokulları olmak üzere bazı eğitim kurumlarında yaygınlaşmışsa da toplumumuzun bu konuda yeteri kadar bilinçlendirilmediği açıktır.

Yüce dinimiz İslam, arınmanın Yoga gibi bize yabancı etkinliklerle değil; Tefekkür, Allah’ı zikretmek, huşu ile namaz kılmak, gece teheccüde kalkmak, oruç tutmak vb. ibadetlerle olabileceğini öğretmektedir. Ayrıca İslam kültüründe ruh eğitimi, nefis terbiye ve tezkiyesini sağlayan Tasavvuf mektebimiz vardır.

 

Sapkın ilişkinin romanını yazdı

Okullarda öğrencilere Yoga dersi vermeye hazırlanan Ece Vahapoğlu, Doğan Kitap’tan çıkan “Öteki” isimli sapkın ilişkilere yer verdiği romanıyla da basına konu olmuştu. Vahapoğlu’nun sapkın romanı yayınevinin sitesinde şu ifadelerle tanıtılıyor: “Türbanlı bir kız, öteki kesimden kız arkadaşına ilgi duyarsa… Aşk evliliği sürdüren, parlak bir kariyere sahip güzel sunucu Esin ile babasının şirketinde çalışan, İslami değerlere bağlı tesettürlü Kübra, önce karşılıklı olarak ötekini, sonra da kendi benliklerini keşfediyorlar. Aralarındaki ilişki, hiç tahmin edilemeyen yerlere doğru sürüklüyor onları… Öteki, Esin ve Kübra’nın sıra dışı dostlukları üzerinden, Türkiye’deki modern ve muhafazakâr bölünmüşlüğün kıvrımlarında dolaşıyor. Ece Vahapoğlu’ndan, aşk, ihanet, önyargılar, din, cinsellik, tabular ve bastırılmış duygular üzerine sarsıcı bir roman… Sanki ruhunu kazıyor, gizli kalmış duyguları açığa çıkarıyordu... ‘Bir kızla öpüştün mü hiç?’ İki kızın gözleri buluştu. Esin bakışlarını kaydırdı, muzipce ama biraz da davetkâr bir tavırla tavana doğru baktı. ‘Hımm... Ben de hiç denemedim. Hemcinsinle öpüşmek nasıl bir duygu acaba?’ Neler söylüyordu Esin böyle! Kübra’yı ateş bastı. Belki de hayatında ilk kez duygularından korkuyordu. Vicdan azabıyla karışık bir utanç içindeydi. Esin’in tenini hmek, nefesini duymak, yanına uzanmak istiyordu. Onu istiyordu..”

Yoga yapmanın hükmü nedir?
Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı'nın web sitesinde yer alan açıklamaya göre;
Yoga, Hinduizm ve Budizm’de kişiye birtakım ilâhî bilgiler ve yetenekler kazandırarak, onun arınmasına ve hakikate ulaşmasına aracı olması amacıyla uygulanan bir yöntemdir.
Son yıllarda ülkemizde bedensel egzersiz ve psikolojik terapi faaliyetleri görünümünde yaygınlaşan yoga merkezlerinin önemli bir kısmı kendilerini bu dinlerden ayrıştırarak bağımsız yoga uygulayıcısı oldukları söylemiyle faaliyet göstermektedirler. Ancak yoganın dinî bir yönünün bulunmadığı ve zihinsel arınmayı amaçlayan alıştırmalar olduğu söylemi tam olarak gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü Hint dinlerinde yoga, dinî bir uygulama olarak varlığını sürdürmektedir. (“Brahmanizm”, DİA, VI, 331)
Buna göre bir Müslümanın, başka bir dinin inanç ve ibadetlerine dayandığını bilerek, yoga yapması uygun değildir.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Okullarda, YOGA, eğitimine, Veliler, ve, STK'lardan, tepki,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı