mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
01 Aralık 2018 - Cumartesi 00:11
 
Orta Asya'nın mavi kubbeli incisi: Semerkand
Orta Asya'nın mavi kubbelerle kaplı incisi Semerkand, sahip olduğu tarihi miras ve manevi ikliminin yanı sıra dönemin önemli şahsiyetlerinin yetiştiği topraklara ev sahipliği yapıyor.
GÜNDEM Haberi
Orta Asya'nın mavi kubbeli incisi: Semerkand

Bir dönem ilim ve sanatın kalbinin attığı şehir Semerkand, çok sayıda tarihi ve kültürel yapıyı bünyesinde barındırıyor. Mavi kubbelerle kaplı medreseleri, çinilerle süslenmiş kervansarayları, görkemli camileri ve külliyeleriyle adeta açık hava müzesini andıran Semerkand, Türklerin "ata yurdu" Özbekistan'ın en güzide şehirlerinden biri.

Yunan kaynaklarında adı "Maranka" olarak geçen Semerkand kelimesinin kökeninde, "Semer" tarihi bir şahsa nisbet edilirken, "kent" eki de şehir anlamı taşıyor. 

Zengin tarihi ve kültürel mirasıyla Semerkand, farklı dönemlerde Persler, Yunanlar, Çinliler, Araplar, Moğollar ve Türklerin yönetimi altına girdi. Büyük Timur İmparatorluğunun kurucusu Emir Timur, Semerkant'ı ele geçirdiği dönemde bu şehri başkent ilan etti.

Semerkand, Buhara Orta Asya'nın en eski yerleşim bölgelerinden olan ve günümüzde Özbekistan sınırları içinde bulunan tarihî şehir. 

Tarihte Doğu ile Batı'yı İpek Yolu üzerinden bağlayan, kültürlerin, dinlerin ve ticaretin kesişme noktası olan Buhara, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle göz kamaştırıyor.

Yüzyıllarca Orta Asya'da Türk devletlerinin siyasi ve kültür merkezlerinden olan Buhara, yetiştirdiği bilim ve din adamlarıyla dünyada "Kubbet-ül İslam" unvanına sahip 3 şehirden biri sayılıyor.

Türk uygarlığının 2 bin 500 yıllık kenti: BUHARA

Buhara'da bugün 700'e yakın, devlet korumasına alınmış, tarihi ve kültürel miras niteliğinde yapıt bulunuyor. 1997'de kuruluşunun 2 bin 500'üncü yılının kutlandığı Buhara, 1993'de BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alındı.

Tarihi yapıtları, çok sayıda havuz, park ve bahçeleriyle, çölün ortasında vahayı ve açık hava müzesini andıran kentin isminin, eski Soğd dilindeki "kale", "tapınak" anlamına gelen "vihara" kelimesinden türediği sanılıyor.

Buhara'da milattan önce inşa edilen "Ark" Han Sarayı, Hazreti Eyüp Çeşmesi, İsmail Samani Türbesi, Uluğ Bey Medresesi, Minare-i Kelan (Büyük Minare), Pay-i Kelan ve Mir Arap Medresesi gibi tarihi yapıtlar, turistlerin en uğrak yerleri olmayı sürdürüyor.

 

 

Registan Meydanı

Şehrin merkezi olarak bilinen ve Farsçada "kumlu yer" anlamına gelen Registan Meydanı, Semerkant'ın en önemli simgelerinden biri. Kentin kalbi olan meydanın çevresinde dört eyvanlı avluya sahip Uluğ Bey Medresesi'nin ön planda olduğu toplam üç medrese yer alıyor. Görkemli duvar süslemelerine sahip medreselerin kapılarında çiniler üzerinde elle nakşedilmiş Kur'an-ı Kerim'den ayet ve sureler mevcut.

Tarihi İpek Yolu'nun en önemli güzergahlarından Semerkand, yüzyıllardır bu toprakları ziyaret edenleri kendisine hayran bırakmaya devam ediyor. 

Zamanında şehrin büyüsüne kapılanların türlü methiyeler düzdüğü masalsı şehir, bugün hala tarihi dokunun korunduğu dünyadaki nadide yerlerden biri.

 

Semerkand tasavvur ettiğimden bile daha güzelmiş"

Tarih boyunca kervanların kavşak noktası Semerkand'a dair çok sayıda hikaye ve efsane mevcut. MÖ 329'de Semerkandı ele geçiren Büyük İskender'in, şehri ilk gördüğünde "Semerkand hakkında duyduklarımın hepsi gerçekmiş. Hatta o tasavvur ettiğimden bile daha güzelmiş" dediği naklediliyor.

Sahip olduğu zengin tarihi ve kültürel mirasın yanı sıra İmam Buhari ve İmam Maturidi gibi büyük İslam alimlerini yetiştiren Semerkand toprakları, dünyanın en büyük alimlerinin çalışmalarına tanıklık etti.

İslam aleminde önemli yere sahip Maturidi fıkhının kurucusu İmam Maturidi ve Buhara şehrinde doğan fakat Semerkant'ta vefat eden hadis alimi İmam Buhari'nin kabri bu şehirde bulunuyor.  

 

Şah-i Zinde (Yaşayan Şah) Mezarlığı 

Semerkand'ta yer alan önemli yapılardan Şah-i Zinde Mezarlığında, Emevilerin Horasan Valisi Said bin Osman'ın 676'da Semerkant üzerine düzenlediği seferde kuşatma sırasında şehit düşen Hz. Peygamber'in amcası Abbas bin Abdülmuttalip'in oğlu Kusam'ın de mezarının bulunduğu rivayet ediliyor. İslamiyette şehit düşenlerin ölmediğini vurgulayan ayete dayanarak, Kusam bin Abbas'a da "Şah-i Zinde" yani yaşayan, diri şah denildiği ve mezarlığın da ismini buradan aldığı biliniyor. 

Semerkand Rasathanesi Astronomi ve Matematik alanlarında geniş bilgi sahibi olan Timur'un torunu Uluğ Bey tarafından inşa ettirilen "Semerkand Rasathanesi", o dönemde Türklerin fen bilimleri alanında ulaştığı seviyeyi göstermesi açısından ayrı önem taşıyor. Astronomi ve Matematik alanlarındaki çalışmalarıyla ün kazanan Uluğ Bey, kurduğu rasathanede yıldızların ve ayın hareketlerini gözlemledi.

Şehri ziyaret edenlerin mutlaka tadına bakması gereken lezzetlerden Semerkant nanının 30 gün boyunca bayatlamadığı söyleniyor. 

Ülkede bölgeden bölgeye farklılık gösteren lezzetlerden bir diğeri de Özbek mutfağının vazgeçilmezlerinden olan pilav. Yaklaşık 100 çeşit pilav tarifi olduğu bilinen ülkede, pilavın geçmişinin ünlü tıp bilgini İbn-i Sina dönemine kadar gittiği rivayet ediliyor. Özbekistan'da, pilav için şarkılar, maniler, atasözleri ve deyimler bulunuyor. 

Semerkant'ta, açık kahverengi tonlarında devzira pirinci, et, susam yağı ve havuçla hazırlanan pilav, karıştırılmadan büyük tabaklarda servis ediliyor. 

- İstanbul'dan Semerkand'a direk uçuş

Tarihi Semerkand şehrini görmek isteyen Türk turistler, Türk Hava Yollarının (THY) başlattığı İstanbul-Semerkand direk uçuşlarını tercih edebiliyor. Bunun yanı sıra başkent Taşkent'ten de hızlı trenle Semerkand'a yaklaşık 1 saat 45 dakikaya ulaşım sağlanıyor.

Semerkand'ta, halk özellikle de Türkiye'den gelenlere "karındaşlarımız gelmiş" diyerek daha ayrıcalıklı davranıyor. 

Şehri gezdikten sonra alışveriş için en uygun yerlerin başında geleneksel pazarlar geliyor. Yerel takke, takı, Semerkant ekmeği, taze ve kuru meyveler ile tatlıların satın alınabileceği pazarlar hem halk hem de turistlerin en önemli uğrak yerlerinden biri olarak dikkati çekiyor.

Semerkant'ta İslâm Mimarisinin en güzel örnekleri bulunur. Şehir UNESCO Dünya Miras Alanları Listesi'ne eklenmiştir.

 • Uluğ Bey Medresesi (1417-1420).
 • Sher-Dor (Ser-dar) Medresesi (1619-1636).
 • Tilya-Kari Medresesi (1646-1660).
 • Uluğ Bey Rasathanesi (1421-1449).
 • Semerkant Afrasiyab müzesi
 • Timur'un Gur Emîr türbesi
 • Shakh-i Zinda (Şah-ı Zinda) türbesi
 • Bibi Hanım Camii
 • Hazreti Hızır Camii
 • Davud Peygamber türbesi
 • Zümrüt Hoca Camii
 • Bibi Hanım türbesi
 • Kok Camii
 • Chorsu (Çarsu) antik ticaret merkezi
 • Abu Mansur Matridiy (Ebu Mansur el-Matüridî) türbesi
 • Rukhobod türbesi
 • Aksaray türbesi
 • Nisbatdor Hoca Cami
 • Abdu Darun Hoca türbesi
 • Ishrat-Khana (Ishrathona - İşrethane)
 • Namazgâh Cami
 • Kok Saray kalıntıları
Kaynak: Editör:
Etiketler: Orta, Asya'nın, mavi, kubbeli, incisi:, Semerkand,

Ferhat Erdoğan mbsts

Haber Yazılımı