mbsts kitabı Ferhat Erdoğan
Haber Detayı
29 Ağustos 2017 - Salı 23:55
 
Ümmetin sahipsiz evlatları ARAKAN
Arakan kan ağlıyor. İHH'dan Arakan'a acil yardım.
GÜNDEM Haberi
Ümmetin sahipsiz evlatları ARAKAN

Bölgede ölümler ve çatışmalar artıyor

Myanmar’da son 10 gündür çok sert askeri müdahaleye karşı çok sayıda kişi öldürüldü ve on binlerce kişi yaşadıkları bölgeleri ve evlerini terk etmek zorunda kaldı. Ülkede meydana gelen saldırılarda 10 polisin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Buna karşılık aynı gün içinde 100'den fazla Rohingyalı Müslüman öldürüldü. Ölenler birçoğu da kadın ve çocuk. Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre Cuma gününden beri Myanmar askerleri tarafından başlatılan operasyonlarda yaklaşık 850 Rohingya Müslümanı öldürüldü. Ölenlerin yarısı çocuk ve kadınlardan oluşuyor. Yaralı sayısı bini geçmiş durumda.

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'da Müslümanların çoğunlukta olduğu Arakan'daki çatışmaların yeniden alevlenmesi üzerine, binlerce kişi kaçarak Bangladeş sınırına doğru yığıldı. Bangladeş polisi ise, sınırı geçmek isteyen Arakanlı Müslümanları (Rohingyalar) geri çeviriyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı, acil yardım faaliyetleri kapsamında dünyanın dört bir yanındaki mağdur ve mazlumlara gıda, giyecek ve diğer temel ihtiyaç malzemelerinin dağıtımını sürdürüyor. 

Avrupa Rohingya Konseyi (ERC) Sözcüsü Dr. Anita Schug ise yaptığı açıklamada Myanmar'ın Arakan eyaletinde son 3 günde ordu mensuplarının yaptıkları saldırılarda 2 ila 3 bin arası Müslüman'ın katledildiğini söyledi.

Bangladeş hükümeti mülteci girişini engellese de son birkaç günde 20 binden fazla  Rohingyalı Müslüman Arakan’dan yasadışı yollarla Bangladeş’e giriş yaptı.  Yaklaşık 60 bin Rohingyalı Müslüman Bangladeş’e giremediği için sınıra yakın dağlık bölgede sığınmış halde hayata tutunmaya çalışıyorlar.

Evler, camiler ve okullar yakılıyor

Buthidaung, Maungdaw ve özellikle Rathedaung bölgelerinde Rohingyalı Müslümanlara ait 700’den fazla ev, cami, Kuran kursu - medrese, okul ve dükkân yakıldı.  35’e yakın köyden insanlar can güvenliği için köyleri terk edip dağlık bölgelerde sığınmış durumda.

Maundaw, Buthidaung ve Rathedaung’da Myanmarlı askerler tarafından Müslümanlara kaşı operasyonlar halen devam etmekte. Myanmar ordusu geçen Ekim ayında bölgede büyük bir operasyon başlatmış, onbinlerce Arakanlı Müslüman kaçarak Bangladeş'e sığınmaya çalışmıştı. Arakan'da 1 milyondan fazla Rohingyalı Müslüman yaşıyor.

Nüfusun çoğunluğunun Budist olduğu Myanmar'daki Müslümanlar, vatandaşlık da dahil olmak üzere birçok temel hakka sahip değil.

ARAKAN yaz 3072'ye Gönder 5 ₺ Bağışla (İHH YARDIM)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ümmetin, sahipsiz, evlatları, ARAKAN,

Ferhat Erdoğan mbsts

Yorumlar
Haber Yazılımı